dersambari.goo-dart.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

dersambari.goo-dart.com

BİLGİ VE SLAYTLARDAN YARARLANMAK İÇİN ÜYE OLMANIZ GEREKMEKTEDİR!!!

AnasayfaKAPILatest imagesKayıt OlGiriş yapTevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği Kanunu) ve Medreselerin Kaldırılması Aataor10

Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği Kanunu) ve Medreselerin Kaldırılması

YazarMesaj
ZypLorD
Admin
Admin
ZypLorD

Yer : 'imden sanane :)

Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği Kanunu) ve Medreselerin Kaldırılması Empty
MesajKonu: Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği Kanunu) ve Medreselerin Kaldırılması   Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği Kanunu) ve Medreselerin Kaldırılması Icon_minitimePaz 19 Nis. 2009, 14:39

>>>a. Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği Kanunu) ve Medreselerin Kaldırılması <<<

a. Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği Kanunu) ve Medreselerin Kaldırılması

Medrese; kelime anlamı olarak ders görülen yer demektir. Osmanlı Devleti'nde medreseler uzun süre modern eğitim kurumları olarak görev yaptılar. Ancak son dönemlerde eğitim sisteminde bozulmalar görüldü. Medreselerde yalnızca dini dersler okutulmaya başlandı. Bu durum, medreselerin yozlaşmasına ve önemini kaybetmesine yol açtı. Ardından da yeni okullar açılmaya başlandı.

Bütün bunlar, eğitimde karmaşaya, toplumda da kültür çatışmasına yol açıyordu. ******, ilk olarak eğitimdeki ikiliği kaldırmaya karar verdi. Çünkü farklı okullarda yetişen insanlar birbirlerinden çok farklı kültürle sahip oluyorlardı. Mustafa Kemal'e göre bir milletin evlatları amaçları birbirlerinden faklı eğitim kurumlarında yetiştirilemezdi. Devletin dayandığı milliyetçi, laik ve cumhuriyetçi anlayışın eğitimde de uygulanması gerekliydi. Bunun için Türkiye Büyük Millet Meclisi 3 Mart 1924'te Tevhid-i Tedrisat (öğretim birliği) Kanunu'nu çıkarttı.

Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nun kabul edilmesinin sonuçları:

1. Öğretim birliği sağlanarak Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki bütün okullar, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlandı.

2. Eğitimde laikleşme sağlandı.

3. Medreseler kapatılarak eğitimde çağdaşlaşma gerçekleştirildi.

4. Çağdaş eğitim ve öğretim kurumları açıldı.

5. Azınlık ve yabancı okulların zararlı çalışmaları kısmen azaltıldı.

Günümüzde modern anlamda genel ve özel liseler, Fen ve Anadolu liseleri, ticaret liseleri, imam-hatip liseleri, Anadolu öğretmen liseleri vb. okullar açılarak ******'ün çizdiği hedef doğrultusunda eğitim ve öğretim faaliyetleri sürmektedir.

Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği Kanunu) ve Medreselerin Kaldırılması
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ohm Kanunu
» COULOMB KANUNU